wtorek, 09 luty 2016 20:12

Rekolekcje z wiary

„Żyć tajemnicą” i „Żyć w dialogu” - dwie najnowsze książki ks. Thomasa Halika wydane przez Wydawnictwo „Charaktery” recenzuje najnowszy „Przewodnik Katolicki”. Czasopismo poleca je jako doskonały przyczynek do wielkopostnych rekolekcji.

„O tym socjologu, filozofie, teologu i wykładowcy słyszało wielu, ale niewielu dogłębnie zna jego twórczość. Jego pisarstwo nie należy do najłatwiejszych i trudno jest człowiekowi nieobeznanemu z z filozoficzno-teologicznymi esejami docenić głębię ukrytej w nich myśli. Przyznaję: byłam wśród tych, którzy ze wstydem i żalem odkładali książki Halika na półkę. Dwóch ostatnich odłożyć się nie da - pisze Monika Białkowska w artykule „Rekolekcje z wiary”, który ukazał się ostatnim numerze „Przewodnika Katolickiego” (nr 6 /07.02.2016), najstarszego społeczno-religijnego tygodnika w Polsce.

„Żyć tajemnicą i Żyć w dialogu powstały gdy ich autor postanowił na nowo przejrzeć swoją twórczość, wybierając z niej myśli i porządkując je wokół kilkunastu tematów. Ks. Halik nie prowadzi nas przez świat wiary, pełen lukrowatych aniołków i uśmiechniętych świętych, ale pełen zwątpienia, ciemności, zniechęceń. I przekonuje, że tak właśnie ma być, że w naszych ciemnościach jesteśmy bezpieczni” - czytamy w recenzji.


Autorka przywołując myśli czeskiego teologa pisze, że nasza wiara podlega zranieniom i kryzysom oraz, że miejscem dla wiary, przyczynkiem do jej wzmocnienia wcale nie jest cud, którego niektórzy tak rozpaczliwie wypatrują. Wiarę, jak pisze Białkowska, prawdziwą wiarę, buduje nieobecność cudu. I cytuje ks. Halika:  „Wiara staje się prawdziwą wiarą tam gdzie cuda (nawet jeślibyśmy ich gorąco pragnęli) się nie dzieją (...) Prawdziwym wyzwaniem dla wiary jest raczej odwrotność cudu; sytuacja w której sprawy toczą się w przeciwnym kierunku niżbyśmy sobie to wyobrażali i życzyli”.

Recenzentka „Przewodnika Katolickiego” odnotowuje też inne przesłanie ks. Halika. Pisze, że kryzys wiary, poszukiwanie sensu, wątpliwości są czymś zupełnie ludzkim. One są potrzebne prawdziwej wierze - bo wiara bez wątpliwości stałaby się bezduszną praktyka i ideologią, a zwątpienie pojawia się zawsze tam gdzie jest człowiek, niepewny tego czy potrafi przyjąć i zrozumieć objawienie.

Halik w swoim pisaniu o wierze doprowadza nas daleko poza granicę zwyczajnego zaufania. Pisze nawet o „błogosławieństwie niewysłuchanej modlitwy” - konkluduje autorka. I cytuje ks. Halika: „Dopiero poprzez to doświadczenie człowiek staje na prawdziwym progu wiary. Jeśli (nierzadko w skrytości i bez przyznania się) uważał Boga za automat pełniący posłusznie i bezbłędnie jego życzenia, to teraz przekonał się, że w taki sposób „Bóg nie funkcjonuje”, że taki bóg, jako niezawodnie działający sprzęt w gospodarstwie domowym, naprawdę nie istnieje. Jeśli więc takiego Boga i taką religie odrzuci, to bardzo dobrze. Dopiero wtedy otwiera się szansa zrozumienia.”  

„Żyć tajemnicą” i „Żyć w dialogu”, to według Moniki Białkowskiej książki dla tych, którzy szukają pomysłu na wielkopostne rekolekcje, dla tych, którym solidnych rekolekcji brakuje. (red)

„Żyć tajemnicą” i „Żyć w dialogu” - pakiet tych książek można kupić w naszej internetowej księgarni pod adresem: http://sklep.charaktery.eu/pakiet-ksiazek-tomasa-halika-zyc-z-tajemnica-i-zyc-w-dialogu.html

Przeczytano 2250 razy