wtorek, 05 czerwiec 2018 01:50

Pierwsza wizyta u psychiatry

Kontakt ze specjalistą jakim jest psychiatra dla wielu osób może być niezwykle stresującym przeżyciem. Wynika to z tego, że wielu z nas nie ma dokładnego pojęcia, kim jest psychiatra. Wiele nieprawdziwych przekazów z mass mediów powoduje, że powielane są mity odnośnie zawodu psychiatry, co jest bardzo niesprawiedliwe dla tych, którzy tak naprawdę niosą nam pomoc jako lekarze. Jak zatem przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza psychiatry? O tym poniższy artykuł.

Najpierw wiedza, albowiem lekarz psychiatra jest jak każdy lekarz, który musi ukończyć pełnoprawne studia medyczne. Dopiero na tych studiach wybiera swoją specjalizację, jaką jest psychiatria. Psychiatrów dzielimy również dodatkowo na tych, którzy specjalizują się w leczeniu dorosłych oraz tych, którzy leczą dzieci. Tak jak każde studia medyczne, takie studia wymagają również odbytych praktyk, w tym w szpitalach psychiatrycznych, gdzie zdobytą wiedzę lekarz może przekuć w praktykę. Dopiero po takim czasie staje się pełnoprawnym specjalistą, czyli jest lekarzem takim samym jak internista, tyle że od chorób psychicznych.

Już ta podstawowa wiedza powinna być kojąca dla wielu osób. Idziemy do internisty gdy mamy katar, do psychiatry kiedy odczuwamy problemy psychiczne. Psychiatra jest pełnoprawnym lekarzem i stosuje farmakoterapię w leczeniu pacjentów. Stąd przed przyjściem warto przygotować swoją historię choroby - czy przebyliśmy jakieś choroby psychiczne poprzednio, czy w rodzinie ktoś cierpiał na takie choroby, jakie zażywaliśmy dotychczasowo leki, jakie są objawy i nasze podejrzenia co do ich przyczyn. Im dokładniej spiszemy fakty, tym pełniejsze informacje będzie można przekazać lekarzowi.

Wchodząc pierwszy raz do gabinetu psychiatry warto powiedzieć, że jest się pierwszy raz i odczuwa się tremę. Dla lekarzy to naturalne i wiedząc o tym, będą się starali wykazać większą dozą cierpliwości w odpowiadaniu na nasze pytania. Lekarz będzie stawiał wiele pytań odnośnie naszego przypadku - dotyczy to szczególnie pierwszej wizyty,  gdzie trzeba postawić wstępną diagnozę. W zależności od otrzymanych informacji, psychiatra może również, jak każdy lekarz, zalecić dodatkowe badania celem wykluczenia innych czynników niż psychiczne.

Pytania będą dotyczyły takich spraw jak:

• Występujące objawy, odczucia i myśli

• Przyczyny zgłoszenia się do lekarza

• Obecna sytuacja rodzinna i zawodowa

• Jakość snu i odpoczynku

• Relacje partnerskie i społeczne

• Przebyte choroby psychiczne i somatyczne

• Cechy osobowościowe

• Nałogi i uzależnienia

• Obecny stan psychiczny

To jedne z wielu rodzajów pytań jakie może zadać lekarz. W zależności od problematyki są one odmienne dla każdego.

Psychiatrę, jak każdego lekarza obowiązuje tajemnica lekarska. Jeśli odczuwasz skrępowanie lub nie chcesz udzielić jakieś odpowiedzi, nie musisz. Ważne aby mówić szczerze to, co odczuwamy. Tylko tak lekarz może zebrać precyzyjne dane i postawić odpowiednią diagnozę.

Lekarza psychiatrę możesz zapytać o wszystko. W zależności od postawionej diagnozy możesz dopytać o cel i sposób leczenia, czas trwania leczenia, częstotliwość wizyt kontrolnych, skutki uboczne leków oraz inne formy pomocy psychologiczno-psychiatrycznej. Należy pytać o wszelkie rzeczy, co do których mamy wątpliwości -  im więcej wiemy o tym, co nam dolega, tym mniej strachu przed leczeniem.

Niezwykle pomocne będzie zgłoszenie się do profesjonalnej poradni psychologiczno-psychiatrycznej, gdzie otrzymamy profesjonalną pomoc w szerokim zakresie. Taką pomoc oferuje poradnia psychologiczna w Warszawie, Psychoterapiacotam: https://psychoterapiacotam.pl/  gdzie odnajdziemy profesjonalną pomoc i wsparcie terapeutów i psychiatrów z bogatym doświadczeniem. To miejsce z domową atmosferą, gdzie odnajdziemy spokój i wsparcie w najtrudniejszych momentach życia.

 

MATERIAŁ PR

Przeczytano 458 razy