piątek, 11 styczeń 2013 15:38

Jak dzieci

medytacja_maleUsiądź prosto, oddychaj normalnie, przymknij oczy. Odsuń wszystkie myśli związane z osądzaniem siebie lub porażką. Cicho, w swoim umyśle i sercu, wypowiadaj słowo Maranatha.

Medytacja jest prostą praktyką uniwersalnej mądrości, znaną od niemal czterech tysięcy lat historii ludzkości. Dziś staje się coraz bardziej popularna, interesują się nią nie tylko religijne media – nawet brytyjski „The Guardian” opublikował broszurę prezentującą „10 podstawowych zasad medytacji”. A zatem medytacja wdarła się do świeckiego świata, ludzie widzą w niej źródło wielu psychologicznych i fizycznych korzyści. Co ciekawe, choć medytację zrodziły wielkie duchowe i religijne tradycje, to dziś częściej dowiadujemy się o niej od lekarza albo psychologa niż od księdza...
Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej zajmuje się nauczaniem medytacji w szkołach na całym świecie. Reakcja dzieci na praktykę medytacji uczy, jak ważna jest prostota dla naszego własnego uzdrowienia.


Mogą nami kierować różne motywy. Możemy podjąć praktyki medytacyjne wywodzące się z różnych tradycji, patrzeć na nie z różnych perspektyw, jednak sama praktyka ma charakter uniwersalny – ujawniając to, co wspólne, czyni nas zdolnymi do głębokich przyjaźni i akceptacji ludzi zupełnie innych niż my.

medytacja_-szkolenie

 

 

Chciałbym wprowadzić cię w praktykę medytacji w najprostszy sposób – tak, jakbym uczył klasę sześciolatków albo grupę studentów na Georgetown University. Kiedy zacząłem pracę na tej uczelni, odkryłem pożytki z rozpoczynania zajęć medytacją – uczniowie bardzo ją polubili, więc... przychodzili na zajęcia punktualnie. Pod koniec kursu zgodnie stwierdzili, że medytacja była najlepszą częścią zajęć. Z jednej strony było to dla mnie jako profesora bardzo upokarzające. Jednocześnie była to bardzo dobra wiadomość dla mnie jako mnicha.
Jak uczymy medytacji? Nie twierdzę, że w jedyny możliwy czy najlepszy sposób. Mówię tylko, że my praktykujemy właśnie tak, uczymy takiego sposobu, bo on okazał się dla nas szczególnie wartościowy i skuteczny.

 

Tekst jest fragmentem artykułu pochodzącego z publikacji „The Business of Spirit”, Meditatio 2012.

 Tłum. Agnieszka Chrzanowskaokl_medytacja_02


Cały tekst w „Medytacji”- zeszycie nr 2  
KUP E-WYDANIE

Przeczytano 4261 razy