piątek, 08 luty 2013 10:23

Medytacja: aspiryna czy inspircja?

24.02.2013-Plakat-net21-300x212Spotkanie z redaktorem naczelnym miesięcznika „Charaktery”, Bogdanem Białkiem w Krakowskim Klubie „Tygodnika Powszechnego” - 24 lutego, godz. 18.00.

Wielu ludzi odnajduje się na drodze kontemplatywnej. Podejmują trud codziennej medytacji rano i wieczorem; wysiłek trwania w ciszy i spokoju przez co najmniej dwadzieścia minut. Dla niektórych jest to droga „polepszania” siebie, doskonalenia osobowości; dla innych sposób radzenia sobie z problemami.

Czy rzeczywiście medytacja – szczególnie chrześcijańska – może być narzędziem zdatnym dla realizacji tych celów? Czy jest tak, jak twierdzi ks. Raimon Pannikar, że „medytacja to nie aspiryna. Medytacja to inspiracja”? Jakie jest miejsce ciszy w naszym życiu? Co możemy w niej znaleźć? Czy cisza może uzdrawiać?


Bogdan Białek jest psychologiem, redaktorem naczelnym miesięcznika „Charaktery”, prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkiem zarządu Jesziwy Pardes. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Życiu Duchowym”, „Kontekstach” oraz „Buillettin of Transregional Center for Democratic Studies”. O jego działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Lawrence Loewinger i Michał Jaskulski nakręcili film pt. „Nie dla umarłych”. Był jednym z panelistów łagiewnickiego spotkania Klubów „TP” na temat „Kościoła Otwartego” (październik 2012).

Krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego”
24 lutego, godz. 18.00
sala konferencyjna Herbewa, wejście od ul. Lubelskiej 29

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Przeczytano 3885 razy