wtorek, 04 marzec 2014 10:20

Trzy stopnie do Boga

trzy_stopnieWschodni mistycy chrześcijańscy mówią o trzech etapach, przez które musi przejść dusza, by zjednoczyć się z Bogiem. To droga od oczyszczenia z egoistycznych pragnień, przez oświecenie, aż do zjednoczenia się z Bogiem, czyli ostatecznego celu ludzkich dążeń. 

 

Dzięki poznawaniu cudownego i niezwykłego świata mistyków chrześcijańskich, takich jak Daskalos, zacząłem dostrzegać, że religia ta posiada dobrze utrwaloną tradycję praktyk duchowych, prowadzących do mistycznego oświecenia i uniesień. Ważnym punktem na mojej drodze była Święta Góra Athos. Zaprosił mnie tam jeden z przyjaciół, który dobrze znał moje prace na temat cypryjskiego świeckiego mistyka. Ten na trzydzieści mil długi i dziesięć mil szeroki półwysep w północnej Grecji od XIX wieku był azylem dla chrześcijańskich pustelników i mnichów.

 

Przyjaciel zapewnił mnie, że spotkam tam „prawdziwych świętych”, których modlitwy potrafią czynić cuda. W 1991 roku po raz pierwszy spotkałem ojca Maximosa, wyjątkowego 32-letniego charyzmatycznego mnicha, który zachwycił mnie swoją niezwykłą wiedzą. Wtedy właśnie zdałem sobie sprawę z bogactwa prostych dróg do osiągnięcia duchowej wiedzy i mistycznego oświecenia, jakie można odnaleźć
na Świętej Górze Athos.

CAŁY TEKST W MEDYTACJI

KYRIACOS C. MARKIDES jest profesorem socjologii na University of Maine. Jego zainteresowania naukowe obejmują socjologię religii, teorię socjologii, a także socjologię choroby psychicznej, przemocy i terroryzmu. Bada życie i nauki chrześcijańskich mistyków, uzdrowicieli, cudotwórców i mnichów z całego świata. Jest autorem kilku książek dotyczących chrześcijańskiego mistycyzmu, m.in.: The Mountain of Silence; Gifts of the Desert oraz Inner River.

Przeczytano 62971 razy