środa, 23 kwiecień 2014 08:58

Narzędzia wspierające pracę nauczycieli

nauczycieleNa dzisiejszym edukacyjnym rynku można zauważyć wiele niezbędnych narzędzi, które to usprawniają pracę nauczycieli, a przede wszystkim pozwalają określić doskonały plan nadzoru. Obowiązki w ten sposób wykonywane są szybko, w lepszy sposób, a pracownik jest dla organizacji bardziej wydajny. Zatem warto sobie zadać pytanie, jakie narzędzia wspierają pracę nauczycieli, przy tym określając plan nadzoru nad dziećmi?

Najważniejszym narzędziem jest komputer - urządzenie, bez którego w dzisiejszych czasach nic nie funkcjonuje, można powiedzieć, że jesteśmy od niego uzależnieni. Wartym uwagi jest, że przy pomocy komputera, jak i drukarki w bardzo prosty sposób można stworzyć różne testy dla uczniów, napisać zadania na sprawdziany, czy stworzyć różne rozwijające zagadki dla uczniów. W dzisiejszych czasach można zaobserwować rozwój systemów informatycznych, oczywiście szkoły i ich pracownicy również z nich korzystają, dążąc za postępem czasu. Tworzenie e-dzienników, planów lekcji, czy również testowanie wiedzy uczniów, jak i plan nadzoru można zawierzyć informatycznym programom.

Na rynku są dostępne również programy komputerowe, które ułatwiają wpisywanie ocen i drukowanie świadectw na zakończenie roku szkolnego. Komputery stają się wirtualnymi tablicami, przy tym również służą kontrolując zadania rozwiązywane przez uczniów.

Komputeryzacja oznacza dla nauczycieli łatwiejsze zarządzanie placówką, dlatego, że programy pozwalają tworzyć plany lekcji, listy obecności, grafiki zadań dla nauczycieli, czy też podział pracy. Przy takiej pomocy w bardzo prosty sposób można obsługiwać biblioteki szkolne, dokonywać archiwizacji dokumentów.

Jako kolejne narzędzie wspierające pracę ucznia można wyróżnić arkusz obserwacji, dzięki któremu nauczyciel, a innymi słowy obserwator, ma jasno przedstawione jak przebiega rozwój ucznia, czy dziecko posiada wiedzę i umiejętności do odpowiedniego wieku, jak i również czy radzi sobie w relacjach z rówieśnikami. Należy zwrócić uwagę, że nauczyciel by wypełnić arkusz obserwacji, musi posiadać pełną wiedzę na temat uczniów, nawet, gdy w klasie znajduje się ich sporo. Jest to bardzo dobre narzędzie, bowiem wszelkie odstępstwa od normy, w poziomie wiedzy, jak i umiejętnościach są na tym arkuszu doskonale widoczne. Pozwala to na szybką reakcję pedagogiczną, a co za tym idzie w tej sytuacji może być potrzebna wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

foto: Goodluz/shutterstock.com                                                                                                                                                

MATERIAŁ PR

Przeczytano 6524 razy