czwartek, 22 maj 2014 07:33

Relaks dla mózgu

medytujaca dziewczynkaPodczas medytacji, nazywanej przez naukowców nieukierunkowaną, nasz mózg odpoczywa bardziej, niż w stanie zwykłego relaksu - wynika z badań norweskich i australijskich naukowców.


Medytacja jest powszechnie znanym i skutecznym sposobem pozwalającym na redukcję lęku i stresu oraz poprawiającym samopoczucie i funkcjonowanie emocjonalne. Istnieje jej wiele rodzajów, takich jak trening uważności, czy mantra. Jak wynika z badań dr Svenda Davangera, neuronaukowca z University of Oslo oraz jego zespołu, wszystkie metody praktykowania ćwiczeń medytacyjnych mogą być podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich to techniki polegające na koncentracji, podczas których skupiamy się na własnym oddechu lub na konkretnej myśli, ale blokujemy się na wszystkie pozostałe doznania i wytwory naszego umysłu. Druga zaś grupa obejmuje medytację nieukierunkowaną, podczas której koncentrujemy się wprawdzie na oddechu lub dźwięku, ale pozwalamy naszym myślom błądzić.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jakie obszaru mózgu są aktywowane podczas praktykowania poszczególnych form medytacji. Zaprosili do badania 14 uczestników, których mózgi skanowali za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI) w trzech rodzajach sytuacji: podczas zwykłego odpoczynku oraz w czasie wykonywania dwóch ćwiczeń medytacyjnych - jednego polegającego na koncentracji oraz drugiego, skupiającego się na medytacji nieukierunkowanej.
 
Okazało się, że podczas praktykowania technik medytacyjnych polegających na koncentracji, działanie specyficznych obszarów mózgu było bliskie stanowi osiąganemu podczas zwykłego odpoczynku. Natomiast podczas medytacji nieukierunkowanej, w tych obszarach mózg pracował dużo intensywniej. Jak wyjaśniają naukowcy, są to regiony mózgu, które nie tylko odpowiadają za odpoczynek, ale również za przetwarzanie myśli i emocji.
 
Według głównego autora badania, Svenda Davangera, wyniki świadczą o niezwykłych zaletach praktykowania medytacji nieukierunkowanej, która, pomimo iż polega przecież na ćwiczeniach umysłowych, zapewnia naszemu mózgowi w efekcie więcej relaksu, niż zwykły odpoczynek.

źródło: www.medicalnewstoday.com

(KM)

foto: Shutterstock.com

Przeczytano 7792 razy