środa, 15 kwiecień 2015 07:42

Spis treści

Ponowne odkrycie kontemplacji

Uważam, że Thomas Merton był prawdziwym prorokiem.Prorok żyje na obrzeżach zorganizowanej religii, lecz czerpie zawsze z głębi miłości i doświadczenia religii. Nie może rzucać kamieni, stojąc na zewnątrz, lecz musi wejść do środka, „zapłacić frycowe” i zapracować sobie na prawo głoszenia słów, które pochodzą z innej przestrzeni.

 

Śladami współczesnego mistyka

Merton mówi o „mądrym sercu trwającym w nadziei pośród sprzeczności”. O mądrości, która pochodzi z serca i z poznania serdecznego. Dzięki nadziei i mądrości serca chrześcijaństwo odzyskuje swój powszechny charakter. Jest religią zachęty, ufności i współczucia.

 

Do Thomasa Merotna (w stulecie urodzin)

Czasami spoglądam w Twoją stronę i czuję, że patrzysz na mnie lub że razem spoglądamy w tym samym kierunku. Pozwól, że na chwilę przerwę to nasze milczące obcowanie i napiszę do Ciebie kilka słów.

 

Mądrość napełniająca życiem

Zbadaj miejsce, na którym stoisz – uczy zen. Sprawdzaj wszystko, cokolwiek robisz, zauważ, czy rzeczy są we właściwy sposób i sprawiaj, by takie były. Tego samego nauczał Ignacy Loyola w swoich regułach.

 

Chrześcijański zen?

To, co proponuje „chrześcijański zen”, zasługuje na wsparcie ze strony Kościoła. Integracja zen z chrześcijańską duchowością winna się jednak dokonywać nie w izolacji, lecz w odniesieniu do różnorodnych duchowych propozycji.

 

Idź poza i ponad

Duchowość to wychodzenie poza chrześcijaństwo czy buddyzm. Religie są tylko drogami – idź nimi, lecz także
wychodź poza nie. Nie pozwól, byś stał się więźniem tych dróg. Bóg jest ponad naszymi religiami.

 

Milczenie

Milczenie świata – to rzeczywistość. Nasz hałas, nasze interesy, nasze zamiary i wszystkie pełne pretensji opowiadania o naszym zgiełku, naszych interesach i zamiarach – to iluzje.

 

Wszystko w codzienności

Próbowaliśmy już kiedyś kochać Boga tam, gdzie nie jest się już więcej niesionym przez pełną falę uczuciowego zapału, gdzie nie można już siebie i swojego pragnienia życia pomylić z Bogiem?

 

Uważaj, garnek się przypala

W mistycznym przeżywaniu życia nie chodzi o nic szczególnego, ale o każdą chwilę. O życie samo, przeżywane bez „ja” i bez „dlaczego”.

 

Kiedy serce jest czyste

Bóg przychodzi do nas w przebraniu naszego życia i dlatego namacalna rzeczywistość jest Jego największym sojusznikiem. Rzeczywistość codzienna, zwykła, prozaiczna.

 

Głębiej niż myśli, słowa i obrazy

Celem medytacji jest połączenie zdyscyplinowanej medytacji w milczeniu z medytacją w życiu codziennym. Wszystkie obowiązki i czynności powinny być nasycone ciszą oraz radością wewnętrzną. Dopiero w tej formie medytacja może stać się osią życia duchowego.

 

Duchowość na polanie popkultury

Kultura, w tym także popkultura, jest dla duchowości mostem, którym się wkracza w religijne misteria. Sacrum dane jest nam jedynie w tłumaczeniu na profanum. Tylko jak wierne jest to tłumaczenie w przypadku kultury popularnej?

 

Życie po prostu

Mieszkają w trzypokojowym mieszkaniu na parterze starego nowohuckiego bloku. Proste meble, tylko to, co niezbędne. W jednym pokoju kaplica. Nikogo nie nawracają. Krysia, Teresa i Ela żyją i pracują tak jak ludzie w okolicy.

 

Boom na uważaność

Medytacja jest dziś powszechnie „sprzedawana” jako naukowo przetestowane, naturalne pożywienie dla umysłu, wolne od wszelkiego kontekstu religijnego. Czy można jednak ograniczyć ją do samej areligijnej „techniki”?

 

Umysł medytującego

Kontemplacja, praktykowana w różnych kulturach już od tysięcy lat, wykazuje liczne korzyści, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.

 

We wnętrzu praktyki

Dla większości autorów duchowych tekstów Wschodu właściwym stanem człowieka jest stan serca. Dlatego najdoskonalszą modlitwą jest modlitwa serca. Jej praktykowanie oznacza słuchanie wewnętrznych myśli, ufanie własnym intuicjom, czucie samego siebie – postrzeganie boskich tajemnic, które są w nas.

 

Jak Abraham

Medytowanie nad sensem istnienia może stać się cichą rozmową z Bogiem. Jeden z midraszy podaje, że właśnie
tak Abraham odkrył Boga. Problemem mogą być rozpraszające myśli. Jak można temu zaradzić?

 

Miłość to nie wszystko

Beatlesi śpiewali, że miłość jest wszystkim, czego potrzebujemy. Czy rzeczywiście tak jest? Nie możemy budować rodziny, a tym bardziej społeczeństwa, tylko w oparciu o miłość. Potrzebna jest też sprawiedliwość.

 

Nie światem żyj w świecie

Gdy po raz pierwszy zetknąłem się z sufizmem, spodziewałem się powiewu orientu, egzotyki i tajemniczości... Zaskoczyło mnie, że jest on przepełniony praktycznym podejściem do życia, czasu i przemijania, przy jednoczesnym
zaangażowaniu w życie duchowe.

 

Cisza Wielkiej Soboty

Aby wzrastać na jakiejkolwiek duchowej drodze, trzeba przejść przez „noc”, przez doświadczenie nieobecności.
Na pewnym etapie życia duchowego odczuwamy dialektykę „obecności – nieobecności Boga”. To nieuniknione doświadczenie, dzięki któremu nasz obraz Boga ulega przekształceniu.

 

Duchość cienia

Autentyczna praktyka duchowa pokazuje nam, że nigdy nie będziemy wolni od pożądań i kłopotów. Nieustanna gotowość do zmierzenia się z „trudnymi” emocjami staje się praktyką, a nie przeszkodą, którą trzeba usunąć na boczny tor, aby „prawdziwa” praktyka mogła się dopiero rozpocząć.

 

Kino duszy

Pierre Teilhard de Chardin SJ powiedział kiedyś, że chciałby umrzeć – w znaczeniu przenośnym – na skraju drogi, bo to nie oznacza samozagłady w samotni. Polscy filmowcy starają się przełożyć myślenie wielkiego jezuity na obraz.

Przeczytano 5807 razy