środa, 14 marzec 2012 09:51

Słońce i ryby na pamięć

Wysoki poziom witaminy D w znacznym stopniu poprawia możliwości poznawcze osób po czterdziestce – przekonują brytyjscy naukowcy z University of Manchester na łamach pisma „Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry”.

 

Przebadali oni ponad 3 tys. osób w wieku od 40 do 79 lat i ustalili, że osoby z wyższym poziomem witaminy D mają lepsze możliwości poznawcze niż ich rówieśnicy z niskim poziomem tej witaminy w organizmie. Osiągali oni lepsze wyniki w testach neuropsychologicznych, oceniających umiejętność skupienia i utrzymania uwagi oraz prędkość przetwarzania informacji. Witamina D powstaje w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych.

 

 

Oprócz promieni ultrafioletowych, bogatym jej źródłem jest również olej rybi. Jednocześnie autorzy badań wykazali, że związek pomiędzy możliwościami mózgu a wysokim poziomem witaminy D jest najbardziej widoczny u osób po 60. roku życia. Badacze podkreślają, że przyczyny tej zależności wciąż nie są jasne i wskazują na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań świadczących o wpływie witaminy D na zmniejszenie skutków obniżenia możliwości poznawczych starszych osób.   

(AK)

„Smaki- psychologia i kuchnia” - wydanie specjalne „Stylów i Charakterów” w sprzedaży od 7 marca

177-okladka-2-2012
Przeczytano 9545 razy