czwartek, 12 kwiecień 2012 10:26

Czekoladowa kuracja

czekoladowa_kuracjaNadziewana, gorzka, biała, a może mleczna? Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj czekolady. Sięgamy po nią w różnych sytuacjach: gdy mamy ochotę na „coś słodkiego”, gdy chcemy podzielić się z bliską osobą ulubionym smakołykiem lub dostarczyć sobie energii podczas długiej podróży czy rajdu pieszego.


Jedzenie czekolady jest nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Zespół szwedzkich i amerykańskich badaczy dowiódł, że regularne spożywanie nawet niewielkiej ilości czekolady zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Za zdrowotne właściwości czekolady odpowiada zawarte w niej kakao. Obecne w nim flawonoidy obniżają ciśnienie krwi, co przyczynia się do lepszego stanu zdrowia amatorów czekolady.

Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie oraz Karolinska Institutet w Sztokholmie przebadali prawie 32 tys. Szwedek w starszym wieku. Przez 9 lat notowali, ile badane jadły czekolady i obserwowali jej wpływ na serce. Okazało się, że u kobiet, które spożywały jedną lub dwie porcje (jedna porcja to 19–30 g) wysokowartościowej, ciemnej czekolady tygodniowo ryzyko chorób serca było o 32 proc. niższe niż u pozostałych pań. Badacze nie odnotowali natomiast zdrowotnych właściwości czekolady u tych Szwedek, które codziennie jadły więcej porcji smakołyku, bo nadmierne kalorie poszły paniom w biodra...


(GSz)

Przeczytano 8666 razy