piątek, 25 maj 2012 12:03

Apetyt na słowa

Magda Brzezińska: Jak smakują słowa? Dlaczego akurat tak nazwała Pani wydawnictwo?

ANNA ŚWITAJSKA: Słowa mają tysiące smaków. Można się delektować słowem jak wyszukanym deserem – tak smakujemy poezję... Za to w rozmowie słowa są żywe, a ich znaczenie i sens ustala się wspólnie z rozmówcą, ponieważ często decyduje o tym kontekst. Wierzę, że lektura książki też jest taką rozmową. A właściwie piknikiem, na który – jak zauważa znany filozof i krytyk literatury Tzvetan Todorov – autor przynosi słowa, a czytelnicy sensy. Lektura to prawdziwa uczta zarówno dla tych, którzy kochają towarzystwo, ponieważ w książkach zawsze je znajdą, jak i dla samotników, dla których książka jest kompanem wystarczającym. Sama nazwa wydawnictwa rodziła się w bólach, kilka tygodni, ale jest efektem prawdziwego wglądu. Pewnego ranka wstałam i wiedziałam, że tak właśnie powinnam nazwać wydawnictwo.

„Drzazga mojej wyobraźni czasem zapala się od słowa”, pisze w jednym z wierszy Halina Poświatowska. Jakie słowa rozpalają Pani wyobraźnię?

Od pewnego czasu spore emocje rozniecają we mnie dwa słowa zaczerpnięte z psychologii, ale często używane również w mowie potocznej: asertywność i empatia. Wydaje mi się, że za dużo mówi się o asertywności, a za mało o empatii. Jest to pewnie naturalny proces, związany ze zwiększonym indywidualizowaniem się zachodnich społeczeństw, ale sądzę, że jednak trochę więcej w sprawie tej asymetrii asertywność – empatia mogłaby zrobić psychologia. Smak Słowa będzie działał i już wkrótce wyda książkę o znaczeniu empatii dla naszego dobrostanu psychicznego.

Wspomnienie jakich smaków pojawia się wraz ze słowami, książkami, wierszami w Pani życiu? A przy jakich lekturach rośnie apetyt?

Myślę, że słowa mają ogromną moc przywoływania wspomnień. W najbardziej dosłownym znaczeniu słowa oznaczające nazwy przypraw orientalnych, takich jak: cynamon, kardamon czy pieprz wywołują u mnie wspomnienia smaków, które mnie kiedyś zachwyciły. Najbardziej jednak lubię „smakować” książki. Ostatnio na przykład upajałam się książką koleżanki po fachu Renaty Lis Ręka Flauberta, która przenosi czytelnika w XIX wiek i pozwala w spokojnym, powolnym rytmie kosztować kawałki flaubertowskiego życia. Dla wydawcy to prawdziwy rarytas. Uwielbiam też orientalną nutę powieści Nadżiba Mahfuza, którego książki połykam zachłannie natychmiast po ich ukazaniu się w języku polskim. Zakładając wydawnictwo, miałam nadzieję, że będę publikować dzieła Mahfuza, i udało się. Ostatnio ukazała się w Smaku Słowa jego książka Karnak, w której Mahfuz w uniwersalny sposób przedstawia okrucieństwa naserowskiego reżimu. Wkrótce ukażą się jego dwie kolejne książki: Miramar i Dzieci naszej dzielnicy. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się wydać po polsku wszystkie jego książki.

Wydaje Pani „Serię z Przyprawami” – książki, których autorami ibohaterami są głównie kobiety, pokazujące świat z kobiecej perspektywy. Czym ta perspektywa jest „przyprawiona”? Jakie są smaki kobiecej literatury?

„Seria z Przyprawami” to pierwsza literacka seria Smaku Słowa. Chciałabym, aby dzięki książkom w niej wydanym można było podróżować po różnych kulturach i poznawać je z kobiecej perspektywy. Ten kobiecy wymiar „Serii z Przyprawami” uwrażliwia nas na Innego, a czytelniczą wędrówkę czyni bardziej świadomą i ciekawą. Na przykład, dzięki książce wybitnej egipskiej pisarki Salwy Bakr pt. Złoty rydwan poznajemy problemy, z jakimi borykają się na co dzień Egipcjanki, Namiot Fatimy Miral at-Tahawi wprowadza w magiczny świat młodej Beduinki, Smak dżemu i masła orzechowego Lauren Lieberberg to historia dwóch sióstr, rozgrywająca się na tle rozpadającej się Rodezji, Bóg zwierząt debiutantki Aryn Kyle to piękna opowieść o dojrzewaniu młodej Amerykanki mieszkającej na farmie koni. W magiczno--realistycznej powieści norweskiej pisarki Selmy Aaro Lewą ręką przez prawe ramię poznajemy losy rodziny żyjącej wśród kłamstw i tajemnic. Jest również w tej serii prawdziwy bestseller: Dziewczyny z Rijadu autorstwa Radży as-Sani – historia młodych Saudyjek, które mimo ograniczeń stawianych im przez kulturę, próbują znaleźć szczęście. Już w maju w tej serii ukaże się pierwsza książka polskiej pisarki Izabeli Szolc pt. Siostry, która przeniesie nas do szlacheckiego dworku z czasów powstania listopadowego, pozwoli posmakować indyka przyrządzonego na staropolski sposób i śledzić życie bliźniaczek – Anny Konstancji i Józefiny Marii.

Anna Świtajska jest psychologiem. Założyła wydawnictwo Smak Słowa (www.smakslowa.pl), które specjalizuje się w publikowaniu książek popularnonaukowych i naukowych z zakresu psychologii oraz literatury pięknej z różnych kręgów kulturowych . Zafascynowana jest kulturą Bliskiego Wschodu. Matka dwóch córek: Ani i Asi.

Smak Słowa wspołpracuje z "Charakterami". W tym roku obchodzi pięciolecie istnienia. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Publikacje Wydawnictwa Smak Słowa także na www.sklep.charaktery.eu
Przeczytano 13789 razy