Artykuły

Artykuły (15)

W dzisiejszych czasach wiek nie jest wyznacznikiem młodości. To właśnie styl życia decyduje o tym, że coraz więcej kobiet po 50 chce czuć się młodo. To do nich kierujemy nowe „Style i Charaktery”.

piątek, 26 listopad 2010 12:43

Trujące związki

Dodane przez
Nareszcie spotkała mężczyznę swojego życia. Wierzy, że stanie się dla niego całym światem. Nieba mu przychyli, będzie jak służąca, byle tylko z nią był... Dlaczego niektóre kobiety wiążą się z nieodpowiednimi partnerami? Czemu lądują w toksycznych związkach?

Chcę opowiedzieć swoją historię, bo myślę, że wiele kobiet może przeżywać to samo. Może innym kobietom uda się odbić od dna szybciej niż mnie. Moja miłość nie pozwalała mi żyć, a koszmar ten trwał latami. W jednej chwili zżerała mnie zazdrość, a w następnej tysiące razy powtarzałam mojemu mężczyźnie, że bardzo go kocham i będę jeszcze lepsza dla niego. Żeby mnie tylko nie zostawiał...
wtorek, 07 grudzień 2010 10:19

Samca sposoby na samicę

Dodane przez
Piękny ogon, misternie uwite gniazdo – to walory, którymi ptasi samiec pokonuje konkurentów w walce o względy samicy. Czy nie przypomina nam to czegoś? męskich sposobów na zdobycie ukochanej kobiety?

W młodości fascynował mnie problem dobierania się ludzi w pary. Wzbudzał we mnie entuzjazm i wielkie zainteresowanie. Teraz bardziej interesuje mnie to, jak w pary dobierają się ptaki. Są to fascynacje o charakterze naukowym. Gdy jednak w ramach rozważań nad życiem porównujemy świat ludzi i ptaków, to okazuje się, że mamy wiele wspólnego. Tyle tylko, że w świecie ptaków nikt niczego przed nikim nie ukrywa.
środa, 01 grudzień 2010 09:19

Magia kobiecej torebki

Dodane przez
Jest oddaną towarzyszką, wierną przyjaciółką. Nie wychodzimy bez niej z domu. Dźwiga nasz mały świat przedmiotów, bez których czułybyśmy się opuszczone i niepewne. Daje poczucie bezpieczeństwa.


Poszukajmy w naszej kulturze obszarów zarezerwowanych wyłącznie dla kobiet. Gdzie w otaczającej nas przestrzeni znajdują się miejsca dostępne tylko dla kobiet? Takie zupełnie własne i prywatne? Miejsca, do których obcy nie mają dostępu, które zakrywamy nawet przed bliskimi? Miejsca, w których możemy czuć się swobodnie, a które ujawniają naszą wrażliwość i świadczą o guście, osobowości i tożsamości? Takim symbolicznym, ale i praktycznym miejscem jest... nasza torebka.
poniedziałek, 13 wrzesień 2010 10:32

Sens nieznośnego życia - rozmowa z Aloszą Awdiejewem

Dodane przez
Aloszę Awdiejewa podpytywały JOLANTA BIAŁEK i AGNIESZKA CHRZANOWSKA

ODWIEDŹ STRONĘ ALOSZY


KUP JEGO NAJNOWSZĄ KSIĄŻKĘ
„ODRUCHY MĄDROŚCI


Aleksy Awdiejew
– profesor doktor habilitowany, pragmalingwista, twórca koncepcji gramatyki komunikacyjnej, rosjoznawca, pracuje w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej UJ. Alosza Awdiejew – pieśniarz, wykonawca romansów rosyjskich i cygańskich, utworów Włodzimierza Wysockiego (teksty sam przekłada na język polski), satyryk związany między innymi z „Piwnicą pod Baranami”, jazzman grający na fortepianie w zespołach Beale Street Band i Playing Family, aktor filmowy. Polak, z pochodzenia Rosjanin. Nie znamy nikogo, kto by się zajmował tak różnymi obszarami działalności. Jego dokonań naukowych i artystycznych pewnie starczyłoby na kilka biografii. Jakim jest człowiekiem? Profesor, który na swoich koncertach potrafi rozśmieszyć publiczność do łez? Satyryk, który wykłada swoim studentom i doktorantom zawiłości lingwistyki.
poniedziałek, 06 grudzień 2010 10:10

Ile dżemu jest w dżemie

Dodane przez
Pozamykane w różnych słojach i butelkach, kuszą wszelkimi możliwymi kolorami, obiecują niepowtarzalne smaki i aromaty. Dżemy, soki, napoje, przetwory… Gdy jednak zerkniemy na etykiety, zaskakują nas tajemnicze symbole i określenia.  Co one oznaczają? Czy w ogóle warto otwierać butelkę?

Skład dzisiejszych przetworów spożywczych coraz rzadziej przypomina ten, który znali nasi rodzice czy dziadkowie. Kiedyś wiadomo było, że domowy dżem truskawkowy składa się przede wszystkim z owoców i cukru. W trakcie „produkcji” truskawki traciły swój wspaniały czerwony kolor i gotowy dżem był nieco brunatny, ale za to za nic w świecie nie można było pomylić jego smaku i aromatu z czymkolwiek innym.
poniedziałek, 29 listopad 2010 13:05

Pustkowie wśród gór

Dodane przez
Nigdy nie zapomnę wrażenia, jakie wywarł na mnie napis wyryty jeszcze przez hiszpańskich konkwistadorów na pniu pustynnego drzewa w jednej z oaz na Salar de Atacama: " Pamiętaj wędrowcze, że najbliższe źródło wody jest 600 km stąd". Drzewo i napis przetrwały do naszych czasów!

Niektóre nazwy na mapie świata pobudzają naszą wyobraźnię. Należy do nich zapewne Atacama, jedno z najegzotyczniejszych miejsc na Ziemi. Atacama uchodzi za najbardziej suchą pustynię świata. Podczas jednej z wypraw mieliśmy szczęście podziwiać inne oblicze Atacamy – pustynię kwitnącą. Mówi się, że na Atacamie nie notowano opadów deszczu od czasów konkwisty hiszpańskiej. W rzeczywistości, co kilkanaście lat zdarzają się obfite opady – to jeden z paradoksów pustyni, która zamienia się wówczas w kwiatowy, wielobarwny ogród. Jednak żar słońca i nocne przymrozki szybko niszczą kwiaty. Ukryte w piachu nasiona latami cierpliwie czekają na następny deszcz, aby na nowo okryć pustynię kolorowym całunem. 
wtorek, 02 listopad 2010 12:09

O sprawach ważnych i zwyczajnych

Dodane przez
Czasem warto się zatrzymać i spojrzeć na swoje życie. Znam to ze swojego doświadczenia oraz refleksji ludzi, którzy z różnych powodów spotykają się ze mną. Może się okazać, że sprawy i rzeczy dawniej ważne – być może najważniejsze – stają się wyblakłym wspomnieniem, a zwyczajne, codzienne  – nabierają wagi i znaczenia.

Nie jest łatwo odbywać tę drogę w samotności. Dobrze mieć „towarzysza podróży”, który zada w odpowiedniej chwili właściwe pytanie, czasem w sporze pozwoli na sprecyzowanie własnego stanowiska, zgadzając się z nim lub pozwalając na odrębne zdanie i zachowując swoje.
środa, 20 październik 2010 12:13

Coś miałam zrobić, ale co...

Dodane przez
Zdarza się nam w sklepie nie kupić soli, zapomnieć o spotkaniu, o wykonaniu telefonu, wyłączeniu gazu pod zupą. Nie należy się tym przejmować, ponieważ pamięć prospektywną można poprawić.

Przechowywanie zamiarów i planów jest możliwe dzięki pamięci prospektywnej. To ona jest odpowiedzialna za wykonanie w przyszłości, we właściwym momencie, zaplanowanego wcześniej działania. Czy jest to jednak pamięć? Dotyczy przecież czynności jeszcze niewykonanych lub wydarzeń, które jeszcze nie zaszły. Pamięć prospektywna przechowuje nie wspomnienia czy fakty o świecie, ale intencje (zamiary) – naszą chęć zrobienia czegoś w przyszłości, wykonania określonego działania w określonych okolicznościach.
czwartek, 30 wrzesień 2010 13:16

Czy kobiety chorują na zawał serca?

Dodane przez
Większość kobiet w Polsce nie uważa chorób układu krążenia za realne zagrożenie dla swojego zdrowia. W konsekwencji nie stosują żadnych metod profilaktycznych, które skutecznie chronią przed bardzo poważnymi skutkami chorób serca. Za tę sytuację w dużej mierze winę ponosi środowisko lekarskie.
Tymczasem ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest u kobiet wyższe niż u mężczyzn. Ocenia się, że w  Europie 55 procent kobiet umrze z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 43 proc.
poniedziałek, 13 wrzesień 2010 09:57

Skończyłam 55 lat. Kim jestem?

Dodane przez

 

Wszyscy dookoła przekonują cię: teraz zrób coś dla siebie. A ty wpadasz w panikę. Dla siebie? Tak dawno już nie myślałaś o sobie... Zatrzymaj się, przypomnij sobie siebie sprzed 30 lat. Zastanów się też, co w ciągu tych 30 lat przeżyłaś? Kim teraz jesteś? I tamta, i ta teraz – to jesteś ty...

 

ANNA BERSZ - jest psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką PTP i Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii, certyfikowaną superwizorką. Prowadzi psychoterapię indywidualną krótko- i długoterminową w podejściu integracyjnym, terapię par i psychoterapię grupową. Jest mężatką, ma dwoje dorosłych dzieci i dwójkę wnuków.

Strona 1 z 2