czwartek, 18 lipiec 2013 11:51

Czy rozumiesz swoje ciało?

czy_znasz_swoje_cialoPrzeczytaj poniższe twierdzenia i zastanów się, czy się z nimi zgadzasz. Interpretację odpowiedzi potraktuj raczej jako hipotezę, która może Cię przybliżyć do zrozumienia poczucia własnego ciała, a nie jako rozstrzygającą prawdę o Tobie.

 

 

1. Moje ciało jest dla mnie źródłem wielu miłych doznań.
2. Czasem czuję, że nienawidzę siebie i swojego ciała.
3. Lubię swój wygląd, choć wiem, że nie jest doskonały.
4. Lubię dbać o swoje ciało.
5. Kiedy czuję wyczerpanie bądź senność, odpoczywam.

 

6. Niektóre reakcje mojego ciała niepokoją mnie.
7. Zdarza mi się nie zauważyć, jak bardzo chce mi się jeść albo pić.
8. Czasem jest tak, że czuję spokój, tylko jakaś część mojego ciała „denerwuje
się” (np. drżą mi ręce, a ja nie wiem dlaczego).
9. Zdarza się, że nie potrafię przewidzieć reakcji mojego ciała.
10. Czasem nie rozumiem sygnałów „wysyłanych” przez moje ciało (np. nie
wiem, czy chce mi się jeść, czy się nudzę, czy też czuję zmęczenie).


Pierwsze pięć twierdzeń bada stosunek do własnego ciała. Jeśli odpowiedziałeś „tak” na 1, 3, 4 i 5 oraz „nie” na 2, to prawdopodobnie dobrze się czujesz z własnym ciałem i masz poczucie zintegrowania z tą częścią własnego Ja. Jeśli odpowiedziałeś negatywnie na twierdzenia 1, 3, 4 i 5, a pozytywnie na twierdzenie 2, to prawdopodobnie doświadczasz własnej cielesności jako czegoś nieprzyjemnego i być może ten aspekt Twojego Ja jest dla Ciebie „niewygodny”.


Druga grupa twierdzeń dotyczy rozpoznawania i kontroli własnych stanów wewnętrznych. Jeśli na wszystkie odpowiedziałeś „nie”, to wygląda na to, że prawidłowo i bezpiecznie rozpoznajesz doznania płynące z własnego ciała. Jeśli na wszystkie odpowiedziałeś „tak”, to niewykluczone, że masz problemy ze zrozumieniem sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało. A wtedy warto pomyśleć o rozmowie ze specjalistą.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w rozmowie Krzysztofem Jusińskim, psychologiem, psychoterapeutą, superwizorem Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (Wygnani z ciała w numerze„Ciało: i umysł i dusza”)

Przeczytano 21407 razy