środa, 24 lipiec 2013 07:44

Na koronie Ziemi

Podczas ekspedycji myślę o przemijaniu, o tym, że moje ciało będzie kiedyś inne, mniej sprawne. Nie jest dane na zawsze, więc nie warto przyzwyczajać się do teraźniejszości.

 

Wyprawy wysokogórskie, a zwłaszcza nurkowanie w górach, wywierają specyficzny wpływ na nasz organizm. Nasze ciała to worki wypełnione płynami, w których rozpuszczone są gazy. Jeśli ciśnienie tych gazów i ich skład są niezmienne, to nie czynią one szkody w naszych organizmach. Przebywając stale na tej samej wysokości, odczuwamy czasem skutki niżów barycznych, które zmieniają ciśnienie zaledwie o kilka, kilkanaście hPa. W górach wysokich, już na wysokości 6000 metrów, ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 460 hPa, to ogromna różnica w stosunku do 1000 hPa na nizinach!

 

 

Gdyby ktoś z nadmorskiej plaży chciał w ciągu kilku godzin wspiąć się na wysokość 6000 metrów, już po kilkunastu minutach przypłaciłby to życiem. Powolna aklimatyzacja jest kluczem do sukcesu w górach, a podczas planowania nurkowania górskiego ma jeszcze większe znaczenie. Aklimatyzacja służy wyrównaniu ciśnienia gazów, które są rozpuszczone w naszych ciałach, z ciśnieniem otoczenia. I o ile przebiega ona dość sprawnie do wysokości ok. 4000 metrów, to w wyższych partiach górskich ten proces jest mocno utrudniony, a powyżej 6000 metrów organizm przestaje się aklimatyzować.

 

Nie są to oczywiście sztywne wartości i zależą od dyspozycji fizycznej danego organizmu. Niebagatelna jest również kwestia odżywiania, a zwłaszcza picia. Nawadnianie organizmu ma bardzo duże znaczenie dla zaaklimatyzowania się i naszej późniejszej kondycji w górach. Zmiana diety wywołuje zmianę flory bakteryjnej, a to z kolei powoduje problemy gastryczne. Dochodzi do odwodnienia i spadku sił, co przy coraz większym wysiłku fizycznym i problemach z dostarczeniem odpowiedniej dawki tlenu skrajnie wyczerpuje organizm.

 

Nurkowanie w górach jest bardziej skomplikowane, choć tu również kluczowe jest wyrównanie ciśnienia gazów rozpuszczonych w naszych tkankach z ciśnieniem otoczenia przed nurkowaniem. Co się dzieje z organizmem podczas nurkowania w górach? Wiedza na ten temat kończy się wraz z wysokością 3000 metrów. Wszystkie nurkowania w ramach projektu „Korona Jezior Ziemi”, w którym uczestniczę, przeprowadziliśmy powyżej tej wysokości. Długo przygotowywaliśmy się do tego wyzwania.

 

Cały tekst w najnowszych „Stylach i Charakterach”

 

KAMIL IWANKIEWICZ jest politologiem, doktorem nauk ekonomicznych (wykłada w Szkole Wyższej im. B. Jańskiego w Elblągu), grotołazem i alpinistą, dwukrotnym rekordzistą świata w nurkowaniu wysokogórskim. Zdobywając Nurkową Koronę Ziemi (nurkuje w najwyżej położonych jeziorach na wszystkich kontynentach), wykonuje dla celów naukowych badania dotyczące możliwości ludzkiego organizmu w skrajnych warunkach.

Przeczytano 3949 razy
Więcej w tej kategorii: Czy rozumiesz swoje ciało? »