czwartek, 06 listopad 2014 14:16

Jak zmotywować się do nauki?

Nauka, zwłaszcza samodzielna, nie przychodzi nam z łatwością.

Bez względu na to, czy uczymy się matematyki na klasówkę, przepisów do egzaminu na prawo jazdy czy też robienia swetrów na drutach – musimy włożyć w to wysiłek. Jak znaleźć w sobie chęci do nauki? Jak zmotywować się, by robić postępy?

 

Przede wszystkim należy mieć plan

 

- Podstawą sukcesu jest regularna praca i plan, wedle którego będziemy poświęcać czas na daną czynnośćradzi Aleksander Jaworski z oddziału Edun Korepetycje w SzczecinieProwadzę kursy przygotowujące do egzaminów szkolnych: gimnazjalnego i matury z przedmiotów ścisłych. To akurat dziedzina, w której od razu widać, czy ktoś pracuje regularnie. Osoby, które zdają maturę z fizyki lub matematyki, później decydują się na studia na politechnice, a tam już podczas pierwszej sesji zaległości z liceum lub technikum przeszkadzają bardzo wyraźnie. Jeśli nie chcemy później siedzieć po nocach – najlepiej ich nie mieć.

Jak jednak planować pracę? Przede wszystkim należy podzielić materiał na mniejsze części, najlepiej tworząc listę. Odhaczanie poszczególnych fragmentów daje fajne poczucie, że idziemy do przodu, czynimy postępy i motywuje do dalszej nauki. Warto ustanowić sobie limit stron albo zadań, które musimy przeczytać lub rozwiązać, zanim zrobimy przerwę. Zaplanowane przerwy uprzyjemnią nam pracę i zachęcą do dodatkowego wysiłku.

 

Zadbaj o otoczenie

 

 

Przyjemniej jest się uczyć w sprzyjających do tego warunkach, dlatego warto zadbać o minimum komfortu. Posprzątać blat biurka, zadbać o dopływ świeżego powietrza i dobre oświetlenie, wyłączyć wszystkie dystraktory, jak radio, telewizor czy telefon. Podobnie z aplikacjami komputerowymi, zwłaszcza social media. Jeśli spędzamy dużo czasu na rozmowach ze znajomymi na Facebooku lub innych portalach – na czas nauki najlepiej ograniczyć je do przerw. Wejście na portal social media może być miłą nagrodą za wykonanie części zadania, pod warunkiem, że na przykład po kwadransie go wyłączymy.

 

Sen i zdrowe jedzenie także pomagają

 

Jeśli czeka nas wyjątkowo dużo nauki, na przykład zbliża się sesja, ważny egzamin albo musimy opanować nowy program komputerowy do pracy – warto zadbać o nasze ciało. Wyspany mózg i dobrze odżywione ciało to nasi sprzymierzeńcy, którzy ułatwią nam wykonanie  zadania. W czasie kilkugodzinnej nauki warto zadbać o zapas jedzenia i napojów, najlepiej niesłodzonych soków, herbaty ziołowej albo wody mineralnej. Jeśli chodzi o przekąski, to dobrze sprawdzą się kanapki, owoce albo sałatki warzywne. Lepiej nie spożywać potraw ciężkich albo słodyczy – choć dadzą nam energię na początku, to później poczujemy się szybciej zmęczeni.

 

Wstęp do nauki

 

Przed rozpoczęciem nauki dobrze poznać materiał „po łebkach” - przekartkować książkę, obejrzeć jakiś filmik edukacyjny na ten temat, przejrzeć zadania. Dzięki temu przygotujemy się na dalsze działania, a zarazem dla naszego mózgu późniejsza nauka będzie raczej przypominała powtarzanie materiału niż poznawanie go pierwszy raz.

 

Urozmaicaj sobie naukę

 

Zapewne niewielu z nas ma w sobie motywację do tego, by siedzieć cały dzień przykutym do biurka i uczyć się materiału na pamięć. W ogóle nie przepadamy wysilać się na coś, co uważamy za nasz przykry obowiązek... Dlatego warto zmienić podejście i potraktować naukę jak zabawę, szukając metod na jej urozmaicenie. Kto powiedział, że angielskich słówek nie można powtarzać skacząc na łóżku? A zadań z fizyki rozwiązywać w eleganckiej kawiarni? Na dodatek w internecie możesz znaleźć masę ciekawych materiałów na różne tematy. Korzystaj z tego, co za darmo udostępniają inni ludzie: filmików, nagrań, ich przemyśleń, artykułów, grafik. Czasami można znaleźć nawet gry edukacyjne na jakiś temat.

Korzystaj, ucz się i baw się dobrze. Nauka wcale nie musi być ponurą koniecznością.

Przeczytano 10351 razy